Pravidelný odběr přes KPZ

DSC_0043

Komunitou podporované zemědělství na Lukavě

SEZÓNA 2022

Cesta ke zdravým potravinám a spokojenému břichu

Že vám zkratka KPZ neříká? Radostnou zprávou pro všechny farmy jako je Lukava je, že nadšenců přibývá. I tak je ale pořád dost těch, kteří o Komunitou podporovaném zemědělství, přesně to totiž zkratka KPZ znamená, nikdy neslyšeli. A to je fakt škoda! Proto jsme to podstatné shrnuli  do následujících  řádků. 

 1. O čem je KáPéZet?

  O způsobu produkce a spotřeby potravin. V komunitou podporovaném zemědělství věříme, že kvalita potravin spočívá také v tom, že se všichni společně chováme uctivě k půdě, přírodě i ke všemu živému. Zdravou dělá stravu také to, jak žijí zvířata,  ze kterých máme užitek a v jakém prostředí rostou plodiny, které jíme. 

   

  KPZ rozhodně není jen obchod. Je to vzájemně prospěšné spojenectví, ve kterém si vzájemně musí obě strany věřit. Za podíl a závazek, že spolu vydržíte až do konce sezony dostáváte po celou sezónu zdravé BIO potraviny. A drobní lokální hospodáři mají zase předem jasno kolik a co vysadit a můžou si lépe naplánovat úrodu, předejde se plýtvání i nadměrnému používání obalů.  

  Myšlenka už nějaký čas dobře funguje v zahraničí. V zemích českých jsme teprve na začátku. Ale i navzdory naší konzervativní povaze a nechuti měnit zajeté stereotypy, přibývá nadšenců i u nás. Ne každý má možnost pěstovat na zahrádce vlastní zeleninu, ale všichni máme právo  na kvalitní zdravou stravu. A díky KPZ si může pochutnat každý.

 2. Jak to funguje?

  Zájemce si objedná a předplatí podíl z úrody v daném roce a dostává pravidelně (týdně nebo jednou za 14dní) na výdejní místa v Libereckém kraji čerstvou biozeleninu. Jedná se o období 22-24týdnů od června do listopadu.  

 3. Kolik to stojí a kolik toho je?

  Můžete si vybrat mezi celým podílem nebo půl-podílem s různými možnostmi odběru dle přihlášek. 

  Celý podíl: 16 000,-Kč

  Půl-podíl: 8000,-Kč 

  Když si objednáte celý podíl, bude pro Vás na výdejním místě každý týden připraveno v jarních měsících 6 kg zeleniny. Toto období bývá s větším podílem listové zeleniny. V plné sezóně od léta do podzimu to bude cca 10 až 12 kilo, přibude těžší plodová a kořenová zelenina. 

 4. Jakou zeleninu v podílech najdete?

  Každý rok během sezóny bedlivým okem pozorujeme a analyzujeme úrodu. Co šlo, co ušlo, ale bylo toho málo, co nešlo a proč, jaký byl výnos jednotlivých druhů zeleniny a jejich odrůd atd. Zkrátka zhodnocujeme sezónu a všechno, co mělo na kvalitu plodin a výnos vliv. K tomu přimícháme také analýzu zpětné vazby z loňska. To nám pomáhá efektivněji koordinovat množství sazenic a druhů zeleniny tak, abychom nic  z toho, co nám příroda formou jídla poskytuje, nevyhazovali. Plýtvání a nadprodukce je velkým celosvětovým problémem a my nechceme být jeho součástí. Proto sázíme jen takové odrůdy plodin, kterým se u nás daří, mají lepší odolnost proti škůdcům a plísním a mají u vás ohlas.

  Některé plodiny či odrůdy buď následující rok nevysadíme nebo s jejich vysazením počkáme, až u nás pro ně budou podmínky (kvalita půdy a složení půdy), což může trvat několik let. V našich podhorských podmínkách se jim prostě zatím nelíbilo nebo Vy o ně příliš nestojíte. Takovou plodinou je například celer, růžičková kapusta nebo některé druhy čekanky.

  Jsou ale i případy, kdy vysadíme plodinu znovu. Týká se to těch, které nás během sezóny naučily, co dalšího potřebují, aby se jim vedlo ještě lépe.  Proto se opět letos odhodlaně pouštíme do rajčat, okurek, paprik, lilku, petržele a kukuřice. Vydatným pomocníkem nám bude nový fóliak. Umožní pěstovat plodiny ve větším množství. A vzrušující zprávu o navýšení produkce máme i pro milovníky grilovaného lilku. I toho vysadíme letos víc.

  Novinky chystáme v bylinkové zahrádce. Ke koriandru, kopru, libečku, petrželce, pažitce a bazalce přibude například máta a meduňka.

  Jsou druhy zeleniny, kterým se u nás vyloženě daří. Patří mezi ně hlavně různé druhy salátů, všemožné listí, brokolice, květák, kedlubny, tuřín a zelí, součástí Vašeho podílu letos určitě budou zase. A s nimi i  stálice zeleninového nebe jako mrkev, řepa, pórek, brambory, dýně, cukety, mangold, cibule, česnek, fazolky, hrášek

go to the shop