Ovce a sýrárna

V letech 2012-2017

Chov východofríských ovcí a provoz vlastní faremní sýrárny, provoz byl ukončen na podzim roku 2017.

VÝCHODOFRÍSKÁ OVCE

Dojné plemeno ovcí, které kromě vlny a masa poskytuje i výborné ovčí mléko. Ovčí mléko se vyznačuje vysokým obsahem sušiny. Obsah tuku a bílkovin je zhruba jednou takový než u kravského a kozího mléka. Z tohoto důvodu je více vhodné k výrobě sýrů než k běžnému pití. To však vůbec neznamená, že by se nedalo pít. Ba právě naopak. Mléko ovcí má lahodnou nasládlou chuť a díky vysokému obsahu tuku chutná a sytí spíše jako smetana. Je vhodné i pro lidi trpící alergií na kravské mléko.

Ovce se bahní během března. Jehňata zůstávají více jak měsíc s matkou a po celou dobu mají možnost pít mateřské mléko. To již dnes nebývá pravidlem. V drtivé většině chovů zaměřených na produkci mléka je především z ekonomických důvodů běžnou praxí, že mláďata jsou odstavena během prvních několika dnů. Následně jsou krmena sušenou náhražkou nebo prodána na výkrm či pro krmení šelem.

Složení mléka a množství mléka není po celou dobu laktace stejné. Mění se zejména v závislosti na složení a množství pastvy a na počasí. Jedna ovce vyprodukuje za rok zhruba 300 – 400 l mléka.