O Farmě Lukava

DSC_5755

Jsme malá rodinná farma hospodařící v Jindřichovicích pod Smrkem a v Dětřichovci na cca 25 ha převážně luk a pastvin. Zabýváme se zejména chovem dojných ovcí a zpracováním ovčího mléka. Postupně se snažíme rozšířit naše zemědělské aktivity o pěstování zeleniny, brambor, chov koní a práci s nimi, venkovní chov prasat a drůbeže, pěstování obilí. Naší snahou je zodpovědný přístup přírodě a důraz na kvalitu našich produktů. Hospodaříme v režimu ekologického zemědělství. Naše maso, sýry a zelenina jsou certifikovány jako bioprodukty. Některé z našich výrobků jsou nositeli značky „Regionální produkt Jizerské hory.

V současné době naši rodinu tvoří Martin a Jana s dětmi Johankou, Sofií, Ladou a Janem. Všechny naše děti se narodily v posledních pěti letech. Což je pro nás zároveň veliké štěstí, ale i výzva.

Do Jindřichovic pod Smrkem jsme přišli v roce 2002. Martin vykonával v místním o. s. Lunaria voj. náhradní službu. Po skončení služby nastoupil na farmu Petra Pávka. Jana v té době pracovala v místní mateřské školce. V roce 2004 jsme s kamarádem Karlem Maříkem začali s chovem ovcí. Po několika letech se farma rozrostla a my se rozhodli pokračovat každý zvlášť. Od roku 2006 žijeme v nedalekém Dětřichovci. Zde jsme koupili pozemek, kde dříve stávala zemědělská usedlost. Dva roky jsme kempovali v maringotce. Bylo potřeba udělat vše znova (studna, cesta, elektrika…). Nebylo potřeba bourat. Nebylo co. Posléze jsme si s pomocí řady přátel postavili vlastní slaměný dům. To nám přineslo mnohé civilizační výhody. Teplou vodu tekoucí ze zdi, elektrický proud také ze zdi a v neposlední řadě hypotéku. Do připraveného hnízda záhy v rychlém sledu přišly děti. Některé se narodili u kamarádů, jiné doma a jiné v porodnici.

2013-07-20 18-23-25 - IMG_7007_11