Lukava je zpět !

Vážení zákazníci, odběratelé, přátelé a podporovatelé, před dvěma a půl lety  jsme ukončili výrobu ovčích sýrů na Lukavě, zavřeli všechny kohouty, prodali sýrárnu i ovce a přesunuli se z Dětřichovce o pár kilometrů níže do Jindřichovic pod Smrkem.

A co se s Lukavou dělo dále? Někteří nás možná trochu sledujete na fb a víte, že Lukava neskončila, jen teď nějakou dobu byla trochu navenek v útlumu a nemohla svým zákazníkům pravidelně něco nabídnout. Uvnitř Lukavy však probíhala řada změn a děla se spousta věcí.

V první řadě se můj báječný muž postaral o to, abychom jako rodina měli nové bydlení. A je to opravdu krásné a velké bydlení, paradoxně na místě, které jsme kdysi dávno, ještě před tím než jsme postavili slaměný domek na Dětřichovci, chtěli koupit. Tenkrát to nevyšlo, ale teď po více jak deseti letech, jsme sem znovu doputovali…K tomuto domu přibylo i zázemí pro koně, pro slepice a od tohoto víkendu i skleník, který jsem si velmi dlouho přála…

Během těch dvou a půl let jsem já pracovala v Domově důchodců v Jindřichovicích a vrátila se tak po mnoha letech do své profese sociálního pracovníka, kterou jsem studovala a zároveň v době studií i chtěla dělat. Je to krásná práce a těžko se mi opouští, ale Lukava se teď znovu probouzí k akci a já nemohu dělat obojí. Na prvním místě byla, je a vždy bude moje rodina a naše farma, proto jsem se rozhodla vrátit se zpět a pustit se do práce zde.

Během těch dvou a půl let jsme prohloubili vztahy z Asociací místních potravinových iniciativ (https://www.asociaceampi.cz/)  a zapojili se přes ně do několika mezinárodních projektů, navštívili různé evropské země, abychom se něco naučili a inspirovali.  Navázali spolupráci s Nadací pro půdu (https://nadacepropudu.cz/) a pracujeme společně na vzniku stážovací farmy Konipas. 

Začali jsme mnohem intenzivněji používat koně pro naší práci na farmě. Utříbili jsme si myšlenky a rozhodli se, co bude s Lukavou dál.

Znovu se pouštíme do akce! Mlékařskou výrobu jsme, jak již jsem psala ukončili, a v dohledné době se k ní nebudeme vracet. Vrháme  se, nikoliv však po hlavě, ale s rozvahou do pěstováním zeleniny a chceme Vám nabídnout pravidelně zeleninové bedýnky, zatím třicet týdenních  podílů a vytvořit si vlastní KPZko. KPZ neboli komunitou podporované zemědělství je založeno na blízkém vztahu mezi spotřebiteli a zemědělci bez dalších prostředníků. Tento způsob produkce a spotřeby potravin vytváří příznivější potravinový systém – umožňuje spotřebitelům získat lokální, zdravé, většinou ekologicky šetrně pěstované jídlo, produkované s péčí a radostí. Drobným sedlákům umožňuje soběstačnost, možnost zajistit kvalitu potravin i procesu jejich výroby, možnost svým uvědomělým pěstováním udržovat zdravou krajinu a stát se respektovaným členem místních společenství.Více na www.kpzinfo.cz

Bio zeleninu na Lukavě pěstujeme a půdu obhospodařujeme převážně koňmi, což je v ČR unikátní.

Loni jsme již něco vyzkoušeli a osahali (kukuřice, dýně, brambory a zelené fazolky), pracovali jsme také na zůrodňování půdy setím zeleného hnojení a přípravě na rok 2020. Víme, že zdravá půda je základ! Podařilo se nám s přáteli vysázet v okolí farmy i nějaké stromy a chceme v tom pokračovat neb stromů není nikdy dost.

A co konkrétně Vám letos nabízíme? Možnost pravidelně z Lukavy odebírat čerstvou zeleninu formou bedýnek (kartonových bedýnek nebo papírových tašek) v četnosti jedenkrát týdně a nebo jednou za 14 dní, předpokládaný výdejní den je čtvrtek. Skladbu bedýnek určujeme my dle sezónní dostupnosti zeleniny, budou obsahovat minimálně 7 druhů zeleniny, chceme do bedýnek dávat i vejce pro zájemce. První bedýnky plánujeme zhruba od poloviny června. První bedýnky budou lehčí a s větším podílem  listové zeleniny. Měly by obsahovat saláty, špenát, ranou kapustu, kedlubny, ředkvičky, ředkve, hrášek, ale i brokolici budou lehčí, počítáme že budou mít 4-5kg. Pozdně letní a podzimní bedýnky mohou být i více jak osmi kilové a přibude více druhů zeleniny např. brambory, mrkev, dýně, cibule apod. Výdejní místo bude u nás na farmě, plánujeme i výdejní místo ve Frýdlantu a Liberci, záleží na místní příslušnosti podílníků. Zájemci se prosím hlaste na jana@lukava.net, více o fungování a podmínkách Vám napíši do mailu. Těšíme se na Vás😊